Vozatajské závody v Dolní Lomné 2015

13. července 2015 v 16:00 | Denisa Křižánková |  Sport, aneb v hlavní roli kůň

Jako pečené kuře... OpětV sobotu 11. 7. 2015 se v obci Dolní Lomná konaly již tradiční závody spřežení, letos šlo již o 5. ročník, nutno podotknout, že stejně atraktivní a vydařený, jako ty předchozí.
Já tam seděla již od dopoledne, aby mi náhodou něco neuniklo a také proto, abych si mohla najít nějaké vhodné místo, odkud dobře uvidím a odkud si nejlépe vychutnám krásu koní a tohoto sportu. Pokud jste tedy zahlédli idiota s výbavou jak na piknik a s vlasy až pod zadek, byla jsem to velmi pravděpodobně já Smějící se.
Už minulý rok jsem tam takto "kempovala", ovšem díky své hlouposti jsem si s sebou nevzala opalovací krém. Jak jsem psala v článku Vozatajské závody v Dolní Lomné 2014, tehdy jsem zjistila, jak se asi cítí pečené kuře.
Letos jsem se poučila a opalovací krém byl v tašce jako první. Ale udělala jsem jinou chybu. Doplatila jsem na ne zcela přesnou předpověď počasí, která hlásala 16°C a oblékla se do černých riflí. Ve skutečnosti bylo 24°C a přesto, že jsem se opalovacím krémem namazala, znovu jsem se pořádně spálila (hlavně na krku). No mám já tohle zapotřebí...?! (Ano mám! Nevinný)


Program samotný začínal okolo 10:00 dopoledne. Tou dobou sluníčko ještě příjemně hřálo, občas přešel nějaký ten mráček a na tribunách či lavičkách ještě nebylo moc lidí - prostě idylka.
Začínalo se, jako vždy, jednospřežím, ve kterém soutěžilo zhruba 8 týmů. Minulé ročníky, pokud si pamatuji správně, byly mnohem nabitější, ale to nic nekazilo na celkovém požitku.
Překážek bylo celkem 12, z toho byly 4 maratónské:
  • slalom z balíků sena;
  • labyrint (pojmenovaný po sponzorovi: John Deere);
  • altánek;
  • vodní překážka.
Zbytek překážek představovala dvojice kuželů se shoditelným prvkem - míčkem (za každý shozený míček bylo 5 trestných vteřin).


Zhruba ve dvanáct hodin (tedy v poledne) začal rej kočárů okolo obecního úřadu, následně se všechny kočáry přesunuly přímo do arény, kde několik škodolibě vtipných vozatajů vjelo i s "civilními" pasažéry do vodní překážky. Tribuna i lavičky už byly tou dobou úplně plné lidí, ostatně, lomňanské závody spřežení jsou vůbec známé svou skvělou diváckou kulisou, kterou mohou závidět i velké mezinárodní závody Usmívající se.
Následovalo oficiální zahájení a soutěž dvojspřeží. Tam už bylo startovní pole početnější: 15 týmů. Závod se jel vždy na dvě kola a vzhledem k tomu, že na jedno kolo připadalo zhruba 2 minuty... ano, vcelku se to protahovalo. Smějící se
Vtipná vložka na sebe ale nenechala moc dlouho čekat. Nějaké slečně utekl pes, naštěstí zrovna nikdo nezávodil, a nechtěl se nechat chytit. Velmi chytře se utekl schovat do rozbahněného výjezdu z vody, kam se za ním nikomu nechtělo. Nakonec byl odchycen členem organizačního týmu, diváci tleskali a nálada zase vzrostla o 200%.


Doprovodný program byl také velmi bohatý.
Jako první odstartoval dostih pony, který měl 4 startující.
Následovalo vystoupení manželů Rárových.
Divácká soutěž, která uzavírala doprovodný program, se oproti minulým letem nezabývala nejkrásnějším spřežením. Hrálo se o zahradní traktor John Deere a to projetím vybraných překážek na vozatajské trati. Zájemci se před soutěží přihlásili a šest z nich se pak utkalo mezi sebou - nejrychlejší čas vítězil.

Čtyřspřeží už jsem pozorovala spíše z povzdálí, společně se svým, na poslední chvíli dohodnutým odvozem.
Pořadí jsem letos nezapisovala, neměla jsem papír a tužku.

Mnohem více mnou pořízených fotografií naleznete v GALERII.
Profesionální fotky z akce na www.lomnadolina.cz.

Nakonec musím vystřihnout velkou poklonu jednomu týmu, jehož vozataj sám přišel za rozhodčím a řekl, že špatně projel jednu překážku a tím pádem je diskvalifikován. Pro příští rok by měli zavést i cenu fair play.

Více o vozatajském sportu najdete v článku Závody spřežení.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 C. C. | Web | 28. srpna 2016 v 21:07 | Reagovat

Ahoj! :) Jenom bych se ráda zeptala, zda ti nevadí, že jsem tvůj komentář (http://flower-days.blog.cz/1411/netradicni-recenze-e-l-james-padesat-odstinu-sedi) překopírovala na své nové stránky (https://tohleanotohlene.wordpress.com/2014/11/26/e-l-james-padesat-odstinu-sedi/). Recenze je úplně stejná, takže význam tvých slov není uveden do špatného světla nebo tak. Každopádně, kdyby Ti to vadilo, tak se mi ozvi! :)

2 WaclawK WaclawK | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:44 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na prakticky-neprakticky.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

3 FelixJ FelixJ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:51 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama