Bezpečná budova kontra vězení

25. února 2015 v 20:34 | Prakticky - nepraktická |  Postřehy odjinud

Škola s mřížemi na oknech

Možná je tento článek poněkud opožděný, možná také ne. Vzhledem k posledním nemilým událostem, o kterých se snad není třeba ani zmiňovat, jsem se rozhodla otevřít téma zabezpečení škol.

UPOZORNĚNÍ! Článek obsahuje pouze a jedině moje myšlenkové pochody a to, co z nich vzešlo. Nesnažila jsem se pojmout celý problém, jen upozornit na jednu jeho část.

Abych pravdu řekla, moc se mi nelíbí, co se ze škol stalo. Jakési dobrovolné vězení, budova zabezpečená víc, než Mírov. Jistě, chránit děti před potenciálním nebezpečím je důležité, ale důležitější je řešit problém, nikoli jeho následky.

Abych byla konkrétní, neléčený psychopat, případně špatně léčený, či přehlížený, je ten problém. Když je ozbrojený, platí to dvojnásob. Následná vlna zabezpečování škol je důsledek. Proč se hromadně zabezpečují školy, přidávají se zámky, zavádějí se přístupové karty, ale neřeší se, jak včas odhalit duševně nemocného, nebezpečného člověka, kterého by mohlo v jeho choré mysli napadnout vběhnout na nějaké větší shromaždiště lidí a pár jich zabít...? Něco podobného se stalo v úterý 24. 2. 2015. Akorád, že dějištěm nebyla tentokrát škola, ale restaurace. Kdybychom měli následovat příklad škol, dveře restaurací by musely být nonstop zavřené a zamčené, přístup by byl možný pouze přes zvonek či s přístupovou kartou... jenže to nikoho nenapadne, protože takto by restaurační zařízení mohla rovnou zavřít. Proč se tedy něco takového stalo se školami?
Díky nátlaku veřejnosti, aby se rychle zavedlo nějaké opatření. A tak se stala ze škol vězení. Chybí už jenom mříže na oknech.

Nebo jiná hypotéza. Když tedy máme takto zabezpečené školy, kam se nikdo nedostane bez vědomí pracovníků dané vzdělávací instituce, co když by něco podobného udělal jeden z žáků/ studentů? Zavedly by se skenerové kontroly batohů a rámové detektory kovu, jako na letišti? Opět by šlo pouze o řešení důsledku problému. Tím problémem jsou psychicky labilní, či úplně psychopatičtí lidé chodící neodhaleni mezi námi.
Já plně chápu, že škola by měla být naprosto bezpečným místem a ona je, ale bohužel, proti lidskému elementu zatím nebyl vynalezen dostatečně účinný způsob obrany. Proto by se měli do práce více opřít psychiatři. Vím, není jednoduché odhalit psychopatického člověka a ještě těžší je rozpoznat, zda se daný jedinec léčí tak, jak má, nebo hraje na doktory divadlo, aby měl pokoj. Nicméně diagnóza psychiatra je první bojovou frontou ve válce s nevypočitatelnou agresí.

Občas dost ironicky konstatuju, že lidé by měli dostat občanku až po napsání psycho testů, nyní se mi to nezdá jako vtip.

Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama