Můj pohled na věc - druhá část

2. prosince 2014 v 17:34 |  Kočičí deníček
Navážu na předchozí článek "Můj pohled na věc - první část".

Bod třetí: kolik koček?
Běžně se říká, že kočky jsou naprosté samotářky. Jde o běžně rozšířený omyl. Kočky jsou sociální zvířata, která potřebují kontakt, minimálně s člověkem. Proto není dobré, když tráví většinu času úplně sama. Ideální je, když si z jednoho vrhu vezmete rovnou dvě koťata. Užijete si s nimi dvakrát tolik legrace, ale je také třeba pamatovat, že se musíte oběma věnovat stejně, aby nezačala žárlit. Samozřejmě je možné k již odrostlejší kočce připojit malý přírůstek, ale chce to hodně trpělivosti a nejdříve je třeba je opatrně seznámit, nejlépe přes okno, nebo prosklené dveře, aby na sebe jen viděly a slyšely se. Teprve, když jste si jistí, že nenastanou žádné problémy, nechte je, aby se očichaly a poznaly. Je třeba počítat i s tím, že ze začátku bude malé kotě přijímáno spíše špatně a starší kočce byste se měli věnovat více (i když třeba skrytě) než kotěti (například i dávat starší kočce jako první žrádlo).

Bod čtvrtý: může být kočka v bytě šťastná?
Zastánci obou táborů se asi nikdy neshodnou, ale studie jasně prokázaly, že kočky žijící v bytě se dožívají vyššího věku a ohrožuje je méně nebezpečí, než kočky chované pouze venku. Zároveň je třeba si uvědomit, že dospělá kočka prospí denně 16 - 18 hodin, ten zbytek věnuje hře, žrádlu a hygieně. Takže pokud bude mít v bytě dost stimulů ke hře a pohybu, není třeba se kočkou v bytě znepokojovat.
Kdysi platilo, že v některých bytech kočky být nesměly. Dnes už vám ve vlastnictví domácího zvířete nemůže nikdo bránit (dokonce ani vlastník bytu).

"To víš, doma je doma."
"Kdybys tak raději okupoval vlastní pelech..."
"To je ale smůla, co?"

Bod pátý: ona nebo on?
Můj verdikt je jasný - je to jedno. Kastrovat by se měla stejně obě pohlaví, takže je to opravdu jedno.
Ke kastraci, když už jsme u ní, dlouho tradovaná báchorka, že kočka by měla mít aspoň jeden vrh, než se nechá vykastrovat, je úplně mylná. Obě pohlaví se kastrují od dosažení 6 měsíců, přesně vám poradí veterinář. Kastrace kocoura je levnější a lehčí operace, než kastrace kočky, pro ty, co mají kalkulačku v ruce.

Bod pátý: povaha, jméno, smysly
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí je, jak se váš chlupatý miláček bude jmenovat. V případě rodokmenových koček můžete použít jméno přidělené předchozím majitelem (majitelem matky kotěte), ale nemusí jít o pravidlo. Aby na své jméno kočka reagovala co možná nejčastěji, je dobré, aby bylo dvojslabičné, s obsahem dvou samohlásek (a, i, u - nejlépe), nebo souhlásky č nebo š. Tato písmena kočkám zní nejlépe.
Není pravda, že kočka vidí ve tme. Pravdou ale je, že vidí i za hlubokého soumraku. Kočičí oči jsou šestkrát lepší, než naše a jsou schopny rozlišovat červenou, modrou a zelenou. Nejoblíbenější barvou z těchto uvedených je červená (dle experimentu na 2000 kočkách, provedených na Institutu pro zoologii univerzity v Mohuči).
Co se sluchu, hmatu a chuti týče, jsou na tom kočky lépe, než psi. Jejich čich ovšem zaostává.
Fenoménem je kočičí smysl pro rovnováhu a jak už jsem se také přesvědčila, mají také jakési vnitřní hodiny, které jim přesně řeknou, kdy je čas jíst nebo spát.

Prakticky - nepraktická ve spolupráci s Kamalem (na fotografii)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama