Můj pohled na věc - čtvrtá část

3. prosince 2014 v 12:15 |  Kočičí deníček
Drazí a milí čtenáři,

v minulých částech jsem pasala o tom, jak si vybrat kočku, jak zajistit byt či dům, co od ní čekat, jak ji pojmenovat a mnoho dalšího. Navazuji na článek "Můj pohled na věc - třetí část".

Bod osmý: hračky
Každá kočka si ráda hraje. Sice se říká, že kočky jsou hravější než kocouři, ale dle mé zkušenosti je to hodně individuální. Například můj kocour je blázen do čehokoli, co se pohne nebo zablýskne. Jako hračka může posloužit kousek provázku s kuličkou na konci, malá baterka (namísto laseru), ale ke koupi jsou i hračky s rolničkami (ty má kocour nejraději), štěrkající míčky, myšky na udici a mnoho dalších. Mimo jiné i míčky v tunelu, které dokážou kočku zabavit na celé hodiny, ne-li dny. Taky pingpongové míčky jsou skvělé - jsou lehké a dost velké na to, aby je kočka nemohla vzít do tlamy.
Pamatujte ale, že sebelepší hračka kočku nebude moc zajímat, pokud si s ní nebudete hrát i vy. Ani jiná kočka není takovým parťákem pro hru, jako člověk, proto si každý den najděte aspoň chvilku na to, abyste se odreagovali od všedního světa a zaskotačili si se svou kočkou. Nevěřili byste, kolik legrace se při společné hře dá zažít a pamatujte, že smích prodlužuje život (na vrásky zapomeňte, nivea krém to spraví ;)).

"Hele, co jsi udělala s tou kuličkou? Ještě před chvílí tady byla!"
"Hledej, šmudlo."

Bod devátý: strava
Čím krmit, jak často, kterou značku vybrat, kupovat průmyslově vyráběné krmivo, nebo vařit doma? To jsou otázky, které by si měl položit každý majitel jakéhokoli zvířete.
Na výběr jsou:
  • Granule - jejich kvalitu nejjednodušeji poznáte dle obsahu masa. Čím víc, tím líp. Kočka potřebuje dokonce více masa, než pes. Pokud si nejste jistí, doporučila bych projít dotazy a diskuze na stránkách ifauna.cz.
  • Konzervy - jinak také nazývané jako mokré krmivo. Jsou většinou o něco dražší, než průměrné granule, ale záleží na značce (doporučuji vyhnout se značkám Whiskas a podobně, jsou celkem známé přibarvováním a dochucovadly, které byste ani praseti nedali).
  • Doma připravená strava - je nejnáročnější a myslím, že i nejdražší. Záleží na tom, kolik surovin máte z vlastních zdrojů a co kupujete. Musíte taky hlídat, kolik čeho do vaření dáváte, abyste vytvořili optimální krmivo s dostatečným množstvím všech živin. Nicméně na tento druh stravy již existují specializované publikace (jak pro psy, tak pro kočky).

Další výhodou granulí je to, že na pytli je vždy napsáno, kolik krmiva byste měli své kočce dávat (většinou na váhu kočky v kg množství dení dávky v gramech). Čerstvá voda je u jakéhokoli způsobu krmiva nutná.
Granule a konzervy se dají i kombinovat a pro kočku je to příjemné zpestření jinak jednotvárné stravy. Taky můžete svému miláčkovi přilepšit kouskem nesoleného masa z polévky (syrové maso se nedoporučuje, mohlo by obsahovat škodlivé bakterie a parazity, kteří během varu umírají).
Každá kočka by také měla mít přístup k trávě. Zní to zvláštně, ale je to tak. Semínka se dají koupit za pár korun na internetu a během týdne vám v květináči vyroste zelený porost, který kočce můžete nabídnout. Tráva je důležitá k ulehčení trávení.

Bod desátý: pohyb venku
Měli byste kočce alespoň jednou za čas dopřát pohyb na volném vzduchu, minimálně na balkoně. Jednak se protáhne a jednak si nasbírá i tu výše zmíněnou trávu. S pohybem venku také souvicí bezpečí vaší kočky. Pokud má vaše kočka nepřetržitě možnost být venku a ve dveřích jsou nainstalovány kočičí dvířka, pak je vhodné, aby měla na krku obojek s přivěšenými údaji o majiteli (jméno, adresa, telefonní číslo). Kdyby se pak náhodou zatoulala, nebo by se jí nedej bože něco stalo, jste lehce dohledatelní. Většina měst také požaduje očipování zvířete. Čip stojí něco kolem 800 Kč a pokud policie odchytí potulující se zvíře, má povinnost zkontrolovat čip a případně zvíře předat majiteli, nebo umístit do útulku a spravit majitele, aby si zvíře vyzvedl. Na obojek ale nikdy nedávejte zvoneček nebo rolničku (ta, která už na obojku je se dá lehce odstranit i obyčejnýma nůžkama), kočičí sluch je velice citlivý a neutichající zvuk zvonečku nebo rolničky jim činí nesmírné nepohodlí.

Bod jedenáctý: zdraví
Malé kotě by se mělo očkovat, první vakcína se aplikuje zhruba v 8 týdnech, ale je možné začít i později. Tato první vakcína se podává na dvakrát v rozestupu zhruba deseti dnů (veterinář vám řekne). Následuje pravidelné očkování jednou ročně.
Odčervení se u domácích koček provádí jednou nebo dvakrát ročně, u koček venkovních častěji (asi každé dva měsíce).


Bod dvanáctý: čistota
Každou kočku byste měli jednou za čas vyčesat kartáčem a potom ještě přejet rukavicí, na kterou se přilepí poslední uvolněné chlupy. Také koupání může být důležité. Já svého kocoura moc nekoupu, není to nutné, kočky se o sebe dokáží postarat samy, ale pokud se mi z venku vrátí jako prase a ne jako kočka, je návštěva koupekny nezbytná. Ze skušenosti mohu říct, že na sprchu můžete rovnou zapomenout, lepší je napustit si do vany trochu vlažné vody (ani teplou, ani studenou) a rukou kočku polévat. Většinou ale výletníkovi stačí opláchnout nohy v umyvadle. I tak si ale kolikrát něco zažijeme...

"Ná naná naná..."

Užívejte si soužití s kočkou, protože nikdo vás nerozesměje tak, jako ona a nikdo vás nedokáže ignorovat okázaleji, než ona. Nikdy vám nikdo nezabere postel s tím, že mu to beztrestně projde, nikoho jiného nenajdete ležet na židli pod stolem a nikdy vás nikdo a nic nepřekvapí tak, jako kočka.

"Co to tam máš?"
"Nic pro tebe."
"Jenom ochutnám."
"Říkám ne!"
"Jenom trošku, mňaum."
"Já ti taky z misky neubírám."
"Ale ta tvoje je větší..."

Prakticky - nepraktická a její kocour Kamal
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 3. prosince 2014 v 12:31 | Reagovat

Kočka je královna zvířat. :)

2 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 3. prosince 2014 v 15:14 | Reagovat

[1]: Ona si to rozhodně myslí... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama