Jonh Ronal Reuel Tolkien - Pán prstenů III

15. listopadu 2014 v 15:31 |  Literatura

Návrat krále

Poslední díl původně nezamýšlené trilogie. Název opět prosazen vydavatelem, podle J. R. R. Tolkiena prozrazoval až příliš. Když se to tak vezme, je to pravda.

Na tento díl jsem čekala až moc dlouho (v naději, že jej dostanu na narozeniny), nakonec jsem si knihu koupila za necelých 300 Kč (původně jsem nic kupovat nechtěla, ale ta cena mě přesvědčila).

Děj:
- přesně navazuje na Dvě věže,
- Pipin a Gandalf jedou do Minas Tirith. Pipin vstupuje do služeb správce Denethora a poznává se se členem Stráže Beregondem, který se mu stává průvodcem a přítelem, stejně, jako jeho syn.
- Aragorn se setkává s družinou hraničářů, kteří za ním přijeli do Rohanu, krále Théodena zastihne posel z Gondoru a žádá o pomoc. Král nechá svolat vojsko.
- Aragorn, Legolas, Gimli a hraničáři se vydávají na Stezku Mrtvých, aby vvskřísili další naději na vítězství nad Nepřítelem.
- Sam zachrání Froda ze skřetí věže, spolu, převlečeni za skřety, putují Mordorem.
- Do Minas Tirith přijíždějí posily z celého Gondoru, vrací se i Faramir z Ithilienu (kde ve Dvou věžích potkal Froda a Sama)
- Bitva před Minas Tirith je nakonec vítězně vybojována, ovšem za cenu životů krále Théodena, zblázněného Denethora a málem také Faramira, Éowyn a Smíška.
- Aragorn se odhalí, jakožto Isildurův dědic, Éowyn a Farmir se během léčby sblíží.
- Spojené vojsko gondorských a rohanských se vydává na poslední boj před brany Mordoru.
- Frodo se nedokáže prstenu zbavit, díky Glumovi přichází o prst, ale prsten je zničen (padá i s Glumem do Orodruiny - Hory osudu).
- Aragorn je korunován králem a přijímá jméno Elessar nebo Elfkam.
- Hobiti se vrací domů do Kraje, ale mnoho se tam změnilo a oni musí o svůj domov bojovat se Sarumanem, který byl propuštěn ze Železného pasu.


Opět neprozradím vše, i tak je to dost.
Kniha je poutavá od začátku do samotného konce, po skončení děje jsou ještě dodatky, kde se můžete dozvědět o zůzných písmech, výslovnosti, historii některých rodů, dozvíte se například Aragornův příběh, od jeho začátku až po smrt. Také je zde seznam jmen a míst, samozřemě mapa jak středozemě, tak pouze Gondoru, části Rohanu a Mordoru. Následují rodokmeny, kalendáře, pojednání o rasách, shrnutí děje dle letopočtů, dokonce jisté pokračování příběhu (dle letopočtů).
Pokud jste přečetli první a druhý díl, nesmíte ten poslední vynechat a rozhodně nestačí vidět film. Někteří říkají, že po tom, co viděli film se jim kniha už nelíbí, u mě to bylo úplně opačně. Viděla jsem film, ale o to více se mi potom líbily knihy.
Kdo se začal o Středozemi jakožto svět zajímat, nesmí vynechat ani Silmarillion, který se zabývá vznikem světa a nejstarší mytologií, vlastně až po válku o prsten. Pak jsem narazila na knihu pojmenovanou Húrinovy děti a Další příběhy Středozemě. Pan Tolkien měl svůj svět prostě do detailu vymyšlený, ať si říká kdo chce, co chce.

Mě nezbývá než dílo doporučit jako zábavu na volný čas, nebo si ji můžete skusit prosadit do seznamu povinné četby (pokud máte něco takového i na ZŠ, na střední to asi neprojde - zvláště konzervativní učitelé pro to nemají moc pochopení).

Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -m -m | 29. listopadu 2014 v 15:57 | Reagovat

Opravdu nádherně napsané. Máš veliký talent. Tvoje články jsou jako od profesionální redaktorky. :)

2 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 29. listopadu 2014 v 16:01 | Reagovat

[1]: Moc děkuji, snažím se o kvalitu, nikoli o kvantitu :) a už mi není náct ;), pár zkušeností se psaním také mám (dva články v novinách).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama