John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů II

9. listopadu 2014 v 12:48 |  Literatura

Dvě věže

Před časem jsem zde uveřejnila "recenzi" na Hobita a Pán prstenů - Společenstvo prstenu. Stejně, jako předchozí dva tituly, i tento se vám může hodit do seznamu povinné četby, nebo přinejmenším jako pokračování již zmíněných knih.

Druhý díl naprosto přesně navazuje na konec prvního dílu. Dovolte, abych vysvětlila proč:
původně chtěl J. R. R. Tolkien vydat Pána prstenů jako jedinou knihu, jenže po válce nebylo dost papíru a tak jej vydavatel donutil rozdělit dílo na tři části.

K ději:
- kniha je rozdělena na jakési dvě poloviny, dvě knihy.
- první polovina knihy pojednává o unesených hobitech Smíškovi a Pipinovi a o trojici pronásledovatelů.
- na scéně se objěvuje Gandalf, tentokráte Bílý. Spolu s Aragornem, Gimlim a Legolasem se vydávají za králem Rohanu.
- Smíšek a Pipin jsou pod ochranou Stromovouse a spolu s dalšími enty zničí Železný pas.
- Rohanští a trojice Aragorn, Legolas a Gimli vybojují velkou bitvu u Helmova Žlebu.
- druhá část Dvou věží se zabývá cestou Sama a Froda do Mordoru, jejich setkáním s Glumem a taky s gondorským velitelem Faramirem.
- dílo končí v tunelech Oduly a zajetím Froda skřety.

Knihu jsem dostala jako dárek, proto nemohu říci, za kolik se dá sehnat, nicméně, pokud vás bavil nebo zaujal první díl, ten druhý je neméně dobrý. Krom toho se zde nachází mnohem více vtipných a úsměvných momentů. Upozornit je třeba také na to, že ačkoli se dle popisu zdá, že jsou kniha i film velmi podobné, jako se to téměř podařilo u Společenstva, tak u Dvou věží to tak není.

Film se snad od knihy nemohl lišit více. Tak například Aragorn rozhodně nespadnul do žádné řeky, i boj se skřety na cestě do Helmova Žlebu je výmyslem filmařů. Boje u Hlásky se nezúčastnili elfové, jak předkládá film a Eomér nepřijel na pomoc s Gandalfem, ale bojoval po králově boku. Nesrovnalostí je mnohem více, všechny je vypisovat nebudu, přečtěte si je sami ;).

Mě osobně četba velmi bavila, neskrývám, jsem velký fanoušek Pána prstenů a vůbec Středozemě a Tolkienova světa. Ze všech tří částí je tato nejtenší, ale neméně zajímavá a výpravná.

Co dodat? Kdybych toho napsala ještě více, prozradila bych až moc a nemělo by smysl knihu si půjčit/koupit a přečíst. :)

Směle tedy do čtení!
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama