Volit či nevolit? Toť otázka

9. října 2014 v 16:42 |  Postřehy odjinud
Vážení a milí,
komunální volby se kvapem blíží, všudypřítomné kampaně už nějakou dobu pijou krev všem, kdo se na ně musí denodenně dívat.

Jsou to dva roky, co můj článek na téma volby otiskli v MfDnes, ale dnes napíšu na toto téma článek nový. Proč? Jednoduše proto, že znám hodně lidí, kteří k volbám jít nechtějí, ať už z jakéhokoli důvodu.
Předně, nesnáším otázky typu koho budeš volit? Je to přece má věc, se kterou se nemusím nikomu svěřovat. Už tolikrát se stalo, že kvůli tomu došlo k hrozné hádce, což považuji za znak společenského úpadku. Od určité doby se tedy této otázce vyhýbám známým prohlášením ještě nevím, není moc koho. Tato věta nikdy nezklame, naopak, rozhoří se živá diskuze o tom, jak není koho volit a proto nikdo k volbám nepůjde. Pak to dopadá tak, jako u voleb do evropského parlamentu... Musím se přiznat, že tam jsem také nešla (byla jsem mimo trvalé bydliště).

Každopádně, zítra a v sobotu nejsou volby do evropského parlamentu, ale komunální volby, kdy si zvolíme ty, kteří po další 4 roky povedou naše město/ část města/ obec. Je správné ignorovat tyto lidi? Dle mého skromného úsudku nikoli. Pocházím z malé vesničky, kde se volební kampaň omezuje na malé letáky, plakáty vylepené na autobusových zastávkách a příslib povolebního guláše (samozřejmě za předpokladu vítězství dané strany). Vím, že ve větších městech na kolemjdoucí doslova útočí velké poutače a na nich se různě šklebí lidi, kteří k tomu hlásají nějakou změnu. Tohle je otravné a myslím, že i neúčelné. Aspoň z vlastní zkušenosti vím, že na mé rozhodnutí neměly vliv žádné reklamy a ani vřelé úsměvy z plakátů. Proto nechápu jejich smysl (ráda se ale poučím).
Zpět k úvodní otázce: volit, či nevolit? Osobně jsem pro volit už jen z toho důvodu, že tím chci vyjádřit svůj názor. Možná si říkáte že jeden jediný hlas přece nic nezmění, ale k datu 9. 10. 2014 už tato věta neplatí. Víte proč? Protože tuto větu si řekne dejme tomu každý druhý v republice a ejhle, k volbám přijde jen cca 5 milionů lidí... Kdyby k volbám šla i druhá polovina republiky, možná by se něco změnilo. Proto říkám, každý hlas má svou cenu a těch pár minut ve volební místnosti vás ani nezabije, ani vám neublíží. Dalším důvodem, proč jsem pro volby je ten, že když se zklamu v člověku, kterého jsem volila (za předpokladu, že vyhraje) nebo vyhraje někdo jiný, mám jaksi větší právo si stěžovat, než někdo, kdo se na to vybodnul, ale nadává ještě více, než já, která k volbám šla.

Pokud si stále stojíte za svým, že volby stejně nic nezmění a nikdy nezměnily, mám následující radu:
od dosažení 18 let můžete být členy jakékoli existující politické strany či hnutí, dokonce si časem můžete založit vlastní stranu/ hnutí. Jděte sami něco změnit, kandidujte do zastupitelstva, nebo rovnou do parlamentu a chtějte prosadit ty změny, o kterých tak rádi diskutujete u piva/ čaje nebo čehokoli jiného. Jsem hrozně zvědavá, kolik těch mluvků by se opravdu snažilo něco změnit, pokud už by dostali tolik odvahy, aby se vůbec zvedli ze svého zajetého pohodlí nadávání a kolik z nich by si nakonec jenom pakovalo kapsy, "jako všichni ostatní".
Minimálně v otázce obcí a měst/ městských částí si myslím, že má smysl k volbám jít (větší, než volby do parlamentu), protože tyhle kandidáty znáte (pokud se zajímáte o dění v místě vašeho bydliště) a víte, například z předešlých zkušeností, co od nich asi čekat. Pokud se zklamete, zanadávejte a příště zkuste dát šanci někomu jinému, nebo sami kandidujte. Sezením doma na zadku a řečmi se ještě nikdy válka nevyhrála a tohle je jakousi obdobou války, kdy se jedni snaží porazit druhé (i když bez násilí a ztrát na životech).

Pokud chcete nadále trvat na tom, že nikam nepůjdete, pak jedině vaše věc a vaše nezodpovědnost a neochota/ neschopnost. Není dáno, že pokud půjdou k volbám všichni, nutně se republika změní. To nikoli, ale je větší šance, že se tak stane, že se podaří vybrat takové lidi, kteří důvěru voličů nezklamou, nebo se o to budou aspoň snažit. Čím více bude ignorantů, tím horší situace může nastat.
Mou poslední myšlenkou dnes bude toto: nevoliči mohou být dvojího "typu" (dle mého):
- ti, kteří už jsou znechuceni všemi těmi sladkými řečičkami a plakáty,
- ti, kteří se neumí/ nemohou rozhodnout, vzhledem k tomu, že jim nikdo nebyl schopný nabídnout jim vyhovující program.
První skupině tak nějak rozumím, nicméně snad se zase tolik nestane, když to skusíte znovu, ne? Volební právo není pouze právo, ale také jistou formou nepovinné povinnosti, o kterou musely chudé vrstvy a ženy dlouhá staletí bojovat.
Druhá skupino, zamyslete se nad tím, kdo je vašemu úsudku a přání nejblíže. Do této druhé skupiny většinou patří lidé vzdělaní a tak předpokládám, že jde pouze o lenost zvednout se a zaškrtnout nějaké to jméno.

Co vy a volby? Jdete?
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 9. října 2014 v 17:22 | Reagovat

Já bych, já bych sakra šla!! Jenomže si musím ještě dva roky a dva měsíce počkat - až tehdy dovrším osmnácti let.... O politiku se trochu zajímám, takže by mi to udělalo i radost, kdybych se podílela na chodu státu.

2 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 9. října 2014 v 17:31 | Reagovat

[1]: To je moc dobře :). Ty dva roky Ti uběhnou tak rychle, že to ani nepostřehneš, užívej si je ;).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama