Oldřiška Ciprová - Bílá princezna

3. října 2014 v 17:23 |  Literatura
Kunhuta Štaufská
aneb Další fiktivní historie

Znovu jsem se pořádně sekla. Pokud jsem knihu Hany Whitton (Královna Dagmar) označila za brakovou literaturu, pak tato kniha patří mezi fikci nebo rovnou do odpadu. Pokud někdo začnete vykřikovat, že mám nejdříve něco napsat sama, než začnu kritizovat a odsuzovat, nebojte, mé dílo už je na cestě, ale než jej nechám vydat, chci se nechat zasvětit to tajů literatury na univerzitě a až nabudu nějaké teoretické znalosti, pak příběh, jehož koncept již zpracován je, zpracuji a vydám ;) (nebojte, nebude to na tomto blogu, nenechám si prachy mizet ve víru internetu).

Zpět ke knize:
u knihy Hany Whitton jsem se nakonec dočkala autorčina vysvětlení všech sporných věcí. U Oldřišky Ciprové tomu tak není a naprosto neznalý člověk by mohl děj knihy pokládat za aspoň z části pravdivý. A on opravdu Z ČÁSTI pravdivý je. Ovšem jediné, co se dá považovat za fakt, je pouze toto:
- Václav, syn Přemysla I. Otakara byl jako malý zasnouben s Kunhutou Štaufskou,
- Kunhuta Štaufská byla dcerou císaře Jindřicha Štaufského a jeho byzantské chotě Ireny,
- Václav a Kunhuta se vzali, i když nedostala věno, které před smrtí její otec přislíbil (ne tak vysoké).

Zbytek je naprostá fikce a blbost, popřípadě jsem o tom nikdy neslyšela a nedá se to potvrdit, protože jediný zdroj, který by byl opravdu věrohodný, je zdroj první, tedy rovnou zeptat se Václava a Kunhuty, ale to již jaksi nejde (kromě věštců, kteří jsou nadaní neuvěřitelnýma schopnostma... ironii doufám poznali všichni).

Naivita z knihy přímo sálá, fantazie autorky postrádá zábrany. Jde o horší knížky, než z produkce Penny Girl, bývalého Pony Clubu, jejichž knížky jsem četla jako malá holka. Podobnou chybu už NIKDY neudělám! Přinejmenším se budu snažit pořádně si promylset, co si koupím a upřímně musím říct, že ženy - spisovatelky jaksi tíhnou k brakové literatuře a zamilovaným příběhům, jako by ani nebyly schopné napsat cokoli lepšího.

Pokud mohu poradit, tak tomuhle tomu... něčemu, se obloukem vyhněte, stejně, jako jakékoli jiné knize této autorky, pokud tedy nevyhledáváte slaďoučké, předvídatelné braky.

Kvalitní literatuře zdar,
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Oldřiška Ciprová Oldřiška Ciprová | E-mail | Web | 24. února 2016 v 10:00 | Reagovat

Dobrý den, moje knížky se Vám nelíbí a to je v pořádku. Jen bych ráda podotkla, že se jedná o historické - historizující - romance a tak jsou také prezentovány a prodávány. Mám ráda kritiku, neboť může být přínosem, ale kromě naivity a fikce, což je hlavním cílem žánru, kterému se věnuji, jsou Vaše připomínky absolutně nepřínosné. Nemáte ráda druh této literatury - to je v pořádku. Ale proč si ji proboha kupujete? Abyste ji následně pohanila? Už z anotace je zřejmé, o jaký  druh čtiva jde. Nepůsobíte na mě hloupě, přesto tento krok za hloupý považuji. Šetřete své peníze a kupujte z Vašeho hlediska kvalitnější autory, abyste mohla psát kritiku na to, v čem se dle svého domnění vyznáte. Děkuji a přeji krásný den. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama