Vlastimil Vondruška - Přemyslovská epopej III

22. září 2014 v 18:50 |  Literatura
Král rytíř Přemysl II. Otakar


O autorovi, Vlasimilu Vondruškovi, jsem psala již v článku o prvním dílu knižní ságy. Proto pokládám za zbytečné se opakovat, umístím zde pouze odkaz ma výše uvedený článek: Vlastimil Vondruška - Přemyslovská epopej.

Ve škole se o Přemyslovcích sice docela obšírně učí a řekla bych, že o Přemyslu II. si dozajista pamatujete 2 věci:
1. že to byl jeden z nejmocnějších králů, jací nám kdy vládli,
2. že se pokusil sesadit z trůnu svého otce Václava I.

To je ale žalostně málo. Proto je tato třetí kniha opravdovým pokladem.

Děj:
- Stejně, jako u předchozího dílu, kniha začíná v době, kdy je na českém trůně král Václav, který bojuje s mongolskou hrozbou. Tu se mu podaří zvládnout.
- Svého prvorozeného syna ožení s dědičkou Rakouska, Gertrudou, záhy ale rakouský vévoda umírá.
- Václav je ze smrti svého milovaného syna natolik otřesen, že se přestane zajímat o okolní svět. Jeho menželka Kunhuta nabádá Přemysla, aby otce sesadil a ujal se trůnu. Ten to dlouho odmítá, i když za ním stojí šlechta. Václav jmenuje Přemysla mladším králem, ale to mu nestačí. Nakonec se o převrat pokusí, ale neúspěšně.
- Václav nechává Přemysla zavřít.
- Po pobytu ve vězení se začíná Přemysl učit od Václava umění vládnout.
- Přemysl se ožení s druhou dědičkou babenberského trůnu, s Markétou Babenberskou, ale ta není díky vysokému věku schopna otěhotnět.
- Po několika letech společného manželství je Markéta zapuzena, místo ní si Přemysl bere Kunhutu, uherskou princeznu.

Schválně to zde utnu, protože jinak bych prozradila až příliš. V mém popisu chybí křížové tažení, snaha ovládnout římský trůn a říši, neustálé problémy s Gertrudou, druhé křížové tažení a osobnosti obou Přemyslových manželek. Upřímně, podle toho, jak byla líčena Markéta Babenberská, budete Kunhutu Uherskou nenávidět pro její rozmazlenost. Já osobně jsem měla několikrát chuť vejít do knihy a té holce pořádně vynadat a praštit ji, aby se vzpamatovala :D.

Knihu jsem pořídila za 439 Kč, což není suma, která by měla někoho složit (aspoň podle mě, nedávno jsem v ostravské Karolíně utratila za knihy mnohem víc, ale o tom někdy příště ;)). Získala jsem ji asi v polovině srpna, ale umínila jsem si, že četbu odložím až na zářijovou dovolenou v Chorvatsku (která se mimořádně vydařila, co se počasí i atmosféry týče). S velkou, ale opravdu obří dávkou sebezapření jsem to čekání vydržela :D. V knihovničce už se na mě směje poslední díl Přemyslovské epopeje s podtitulkem "Král básník Václav II." Moc se mi do toho čtení, přiznám se, nechce. Ne snad proto, že by mě to již omrzelo, ale spíše proto, že královský rod spěje ke svému hořkému konci. Jak hezky se čte o úspěších jak vojenských, tak politických nebo rodinných, ale jak hrozně pomalu se táhne pachuť porážky a zmaru. Myslím, že není třeba připomínat, že král Václav II. byl tak trochu vyšinutý, díky mládí stráveném ve sklepení hradu a jeho syn, Václav III. se vlastně ani nestihnul ujmout vlády...

Co bych knize vytkla? Moc toho není. Jediné, co mě opravdu vytáčelo, bylo tlachání o tom, jak to kde vypadá, ale na druhou stranu si pozorněji čtoucí člověk dokáže udělat nějakou představu. Mě osobně to vadilo, protože místo toho, aby autor vysvětloval taktiku, kterou hodlal panovník použít ke zničení nepřítele, bylo na dvě stránky popsané budoucí bitevní pole.

Co dodat?
Snad jen to, že komu se zalíbil první i druhý díl, neváhejte, ten třetí také stojí za to.

Než se polekáte tloušťky titulu, vzpomeňte, že četba je nejrychlejším obohacením slovní zásoby ;).
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama