Equus Kinsky

9. září 2014 v 15:00 |  Česká plemena
České zlato aneb Na barvě záleží


Koně Kinští vznikli v chovu šlechtického rodu Kinských (překvapivě).
Vznik plemene je poměrně bizardní: Oktavián Kinský byl vášnivým chovatelem koní, hlavně anglických plnokrevníků. Když se ale vydal do Vídně, aby do plemenné knihy anglického plnokrevníka zapsal svou žlutou klisnu Themby II, byl odmítnut. Moc si z toho nedělal a založil chov chlumeckých žluťáků a plaváků. Za zakladatele tohoto chovu je považován hřebec Caesar. Plemenná kniha je vedena od roku 1836.
Z těchto koní vzešlo několik vítězů Velké Pardubické (ta se běhá od roku 1874):
- Magyarád v roce 1897 a 1900,
- Sláva; 1899,
- Pohanka; 1931,
- Norma; 1937,
- Nestor; 1966
a mnoho umístěných.

Za zmínku stojí ještě jeden muž z rodu Kinských a to Karel Kinský, pocházející z heřmanova Městce. Jako první cizinec a první Čech dokázal se svou klisnou Zoedone vyhrát Velkou liverpoolskou. Při druhém pokusu o výhru v tomto dostihu byla, přes veškerou péči a dohled, klisna otrávena.

Po válce, podobně, jako u mnoha dalších plemen, přišlo temné období. Koně, kteří byli mimo kladrubský hřebčín se rozprodávali, nebo křížili s chadnokrevníky, aby mohli být vužiti v zemědělství.

Počátkem 90. let je rodině Kinských navrácen rodinný majetek, nicméně o chov koní už neprojevují zájem. Tehdy se objevují manželé Půlpánovi, kteří do (pro ně) riskantního podniku jdou. V několika následujících letech se šíří pověst o těchto koních, u nás i v zahraničí. Cizí autoři často označují koně Kinské jako české plemeno, přesto, že k tomuto zootechnickému termínu vedla ještě dlouhá cesta.

Kůň Kinský v mírách:
Kohoutková výška: klisny 159 - 166 cm; hřebci 162 - 168 cm
Obvod holeně: klisny: 19,5 - 21,5 cm; hřebci 20,5 - 22 cm

Covným cílem je ušlechtilý teplokrevník, vhodný především do terénu, převažující zbarvení by mělo být izabela nebo plavák. Chovají se sice i ryzáci a hnědáci, ti ale ke svému jménu nedostávají přídomek Kinský/á, kdežto právě žluťáci, plaváci a izabely ano, jako například klisna Nutela Kinská.
A tak jsme přešli z našeho plnokrevného koně k teplokrevníkovi...

Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama