Dostihy - cvalové dostihy

3. září 2014 v 15:00 |  Sport, aneb v hlavní roli kůň
Život zasvěcený rychlosti

Fotografie dostihových koní naleznete dle jména na stránkách fotografa Tomáše Holcbechera.

O tom, kde vlastně dostihy vznikly se ani nemusíme bavit. Vznikly totiž v Anglii. Pro chov anglického plnokrevníka jsou rovinové dostihy velmi důležité, protože se jedná o jejich test, jako pro teplokrevníky skoky ve volnosti a pod sedlem a podobně.
Zde se ale testuje maximální rychlost ve cvalu.
Pro srovnání:
v parkuru je průměrná rychlost koně 350 metrů za minutu (dále jen m/min);
v překážkovém dostihu je to asi 850 m/min
v rovinovém dostihu 1000 m/min!
Rekordní rychlost, která kdy byla v dostihu naměřena je 72 km/h.

Rovinové dostihy se dělí na dvě skupiny:
1. pro koně stejně staré;
2. pro koně rozdílného věku.

Další dělení je podle distancí, tedy délky trati:
a) 1000 - 1300 m pro sprintery;
b) do 1800 m pro mílaře
c) do 2100 m pro středotraťaře (koně na středně dlouhé tratě);
d) do 2600 m pro vytrvalce;
e) nad 2600 m pro supervytrvalce.

Dostihy, bez rozdílu pro stejně staré nebo rozdílně staré koně, se u nás ještě dělí (aby toho nebylo málo) podle výkonnostních tříd koní do pěti kategorií:
I. = elita,
II. = nadprůměr,
III. = průměr,
IV. a V. slabší nebo pozdější koně.

Dostihy koní stejného věku
Porovnávají výkonnost koní z jednoho ročníku a to od 2 let stáří. Dělí se na klasické dostihy, ostatní dostihy a handicapy. Klasické dostihy (pro 3leté koně) se snaží zajistit závodníkům maximum stejných podmínek (klisny mají váhovou úlevu v podobě 1,5 kg). K těmto dostihům patří:
- Jarní cena klisen - 1600 m, pro 3leté klisny;
- Velká jarní cena - 1600 m, pro 3leté koně;
- Derby - 2400 m, pro 3leté koně;
- Podzimní cena klisen - 2400 m, pro 3leté klisny;
- Saint Leger - 2800 m, pro 3leté koně.
Vítěz Velké jarní ceny, Derby a St. Legeru se stává nositelem trojkorunky, podobně jako v Americe, ale u nás není tento "titul" tolik známý a ceněný.

Handicapy jsou dostihy, ve kterých nesou koně hmotnostní zátěž určenou předchozí výkonností. Tuto zátěž určuje handicaper, který na konci sezóny vypracuje generální handicap, který vyjadřuje předchozí výkonnost koní ve váhách, které by měli nést v dostihu, ve kterém by doběhli všichni současně (jde samozřejmě o váhu jezdce).

Oproti rovinovým dostihům, které jsou selekcí pro chov, plní překážkové dostihy pouze sportovní a zábavnou funkci. Paradoxem je, že koně startující v překážkovém dostihu vyhrávají mnohem větší finanční odměny, než koně rovinoví.

Malou třešničkou na dortu jsou dostihy poníků, které se pořádají buď jako zábava pro děti, nebo jako profesionální sport na dostihových závodištích, distance těchto dostihů jsou přizpůsobeny rozměrům závodníků. Zejména v Arabských zemích se také můžeme setkat s dostihy arabských plnokrevníků. Nejsou ale tak efektivní, jako dostihy plnokrevníků anglických a to zejména proto, že arabové už v cílové rovince nedokážou tzv. finišovat. V USA se konají také dostihy American Paint Horse a dalších plemen.

Docela se setkávám s názorem, že dostihový sport je týrání zvířat a zlo. Lidé, kteří toto prohlašují zjevně nic nevědí o etologii koní, o jejich historii a fyziologii. Rovinové dostihy jsou sportem, který koním vadí asi ze všech nejméně. Proč? Protože nemusejí dělat nic jiného, než běžet rovně (potažmo do zatáčky). Vzhledem k tomu, že kůň je býložravec a tedy v přirozeném prostředí, ze kterého vzešel, je kořistí, je pro něj přirozené běhat. Mnohem přirozenější, než skákat neskutečně vysoké překážky, kdy klouby dostávají opravdu zabrat (neříkám, že dostih je pro koně odpočinkovým relaxem). Když se podíváte na nějaký záznam z dostihů, nebo je osobně navštívíte, u drtivé většiny koní vidíte snahu předběhnout toho před nimi. Ano, koně, stejně, jako jiná zvířata, jsou soutěživí a plně si uvědomují, kdy vyhráli a kdy ne. Dokonce by se dalo říct, že je to baví. Jen je škoda, že za svou snahu a výkon nebývají (aspoň ne u nás) náležitě odměňováni.
A nakonec jedna perlička: záznam z kamery GoPro, umístěné na přilbě žokeje ZDE.

Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama