Český teplokrevník

5. září 2014 v 15:00 |  Česká plemena
Všestranné plemeno pro každého


Na fotce kůň Figo, český teplokrevník s podílem hannoverské krve pocházející ze stáje Cáb, vozatajské závody Dolní Lomná 2014. Fotografie pořízena mou maličkostí.

"Až do začátku 19. století se v Čechách uplatňovala v chovu teplokrevných koní španělská a neapolská plemena; teprve později se objevili angličtí plnokrevníci." (Koně, Helena Kholová; Jan Hošek, str. 170)
Do chovu byli přidáni také koně
- anglonormandští,
- hannoverští,
- oldenburští,
- východofríští,
a další teplokrevná plemena. V různé míře se křížili a překřižovali, až z této směsi vznikl dnešní český teplokrevník.

Kohoutková výška: 170 - 175 cm.
Obvod hrudi: asi 200 cm.
Obvod holeně: 22 - 23 cm.
Hmotnost: přesahuje i 600 kg.
"Dost těžká hlava je úhledná, krk mohutný a svalnatý, vysoko nesený, kohoutek málo výrazný, hřbet široký a dosti dlouhý stejně jako záď. Mohutné nohy mají výrazné klouby, krátkou spěnku a kopyta někdy příliš plochá s nepříliš tvrdou rohovinou. Přední nohy někdy bývají svázané. Hříva a ohon jsou dosti husté, zaplétají se." (Koně, Helena Kholová; Jan Hošek, str. 170)

V chovu českého teplokrevníka se uchytily, stejně, jako u Starokladrubského koně, hřebčí linie. Jsou to původem oldenburské linie po hřebcích 496 Bystrý, 544 Genius, 209 Rexus a 606 Essex (představuje nejmohutnější typ plemene). V období druhé světové války se k oldenburskému vlivu přidali ještě hannoverští koně. Jmenovitě hřebci Dolling, Schwall, Alarm a Almhirt. "Nelze opomenout ani stádo tzv. kořistních koní, kteří byli převážně původu hannoverského, trakénského a východopruského, a stádo 240 hannoverských, meklenburských a především trakénských a východopruských klisen tvořících jádro chovného stáda hřebčína Albertovec." (Jezdectví, červen 2011, doc. Ing. Iva Jiskrová, PhD., str. 72 - 73).

Ve druhé polovině 60. let se chovatelé pokusili o typovou přestavbu plemene z důvodu požadavku po více sportovním koni. Reakce na poptávku ale nebyla dostatečně pružná a tento problém přetrvával až do posledních let 20. století.
Plemenná kniha dnes umožňuje přikřížení anglickým plnokrevníkem, nebo širokou škálou zahraničních sportovních plemen pro zvýšení výkonnosti a korekci vlastností. Cílem je vyrovnat se mezinárodní konkurenci sportovních koní. Z tohoto důvodu je český teplokrevník zatím typově nevyrovnaný.

To mu však nebrání v tom, aby byl všestranně využitelný. Čeští teplokrevníci se neztratí v parkurech, na drezurním obdelníku, v terénu a ani v zápřeži (vis úvodní foto). Může se stát výborným rekreačním koněm, stejně, jako vrcholovým sportovcem. Příkladem může být Arcon, který exceluje v drezuře, nebo plemenný hřebec Puerto Rico Fitmin, který figuroval na čtvrtém místě v žebříčku 10 nejúspěšnějších skokových koní v roce 2010!

Další fotografie českého teplokrevníka najdete na stránkách zemského hřebčince Písek státní podnik a na stránkách časopisu Jezdectví, informace o plemenné knize a rodokmenech, které jsou zde online + další, naleznete na stránkách Svazu chovatelů českého teplokrevníka.

Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama