Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis?

23. srpna 2014 v 12:54 |  Literatura
Kam kráčíš?


Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916)
- Polský spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu.
- Představitel polského pozitivismu, řadí se i mezi realisty.
- Narodil se do šlechtické statkářské rodiny.
- Ve Varšavě studoval na lékařské, právnické a filozofické univerzitě, celý život byl veřejně činný, iniciátor mnoha kulturních a sociálních akcí, vystupoval zejména proti germanizaci.
- Spolupracoval s řadou časopisů, hodně cestoval po Evropě, navštívil i USA a Afriku.
- Když vypukla 1. světová válka, odjel do Švýcarska, kde organizoval pomoc polským obětem války.
- Byl významným představitelem česko-polských vztahů. K jejich oživení došlo v roce 1924 při příležitosti převozu jeho ostatků ze Švýcarska přes Prahu do Varšavy.
- V roce 1905 byla Henryku udělena Nobelova cena za literaturu - ocenění za román Quo Vadis?.

Realismus je umělecký směr 2. poloviny 19. století. Snažil se zachytit svět tak, aby se zobrazení co nejvíce podobalo skutečnosti.

Hlavní myšlenka díla:
ukázat pravé hodnoty člověka, milostný příběh patricia Vinicia a zajatkyně Lygie (Kallina), popis doby (vláda císaře Nerona) a nástup křesťanství.

Děj:
- se odehrává v Římě, za vlády Nerona.
- Mladý Vinicius se vrací z války a vypráví svému příteli Petroniovi o dívce, do které se zamiloval, když se léčil ze zranění ve vile Aulů.
- Petronius se mu rozhodne pomoci, společně navštíví Auly, Vinicius se Lygii vyzná, ona nakreslí do písku rybu.
- Petronius vymyslí plán: přesvědčí Nerona, aby Lygii Aulům vzal a daroval ji Viniciovi.
- Na oslavě v paláci opilý Vinicius Lygii poleká, ta utíká z paláce.
- Vinicius chce Lygii najít, pomáhá mu Petronius a chudý filozof Chilón.
- Najdou ji a sledují ze shromáždění křesťanů až do domu, kde se ukrývá. Vinicius se pokusí odvést si dívku násilím, je však zraněn. Ujímají se ho křesťané.
- Pod vlivem Petra a Pavla se i z Vinicia postupně stává křesťan, požádá tedy o Lygiinu ruku. Je mu přislíbena, jenže Nero odjíždí z Říma a Vinicius musí s ním.
- Řím vyhoří, obviněni jsou křesťané, i když většina tuší (nebo ví), že pravým původcem je Nero. Přesto jsou uspořádány hry s křesťany, vystoupit má právě i Lygie.

Více z děje prozrazovat nebudu, potom by to nikdo ani nemusel číst ;).
Knihu jsem si nekupovala, měla jsem ji pouze půjčenou a také zařazenou do svého seznamu maturitní četby. Ano, dobrá zpráva, další kniha, která je "normálně" čtivá a je v seznamu doporučené literatury. Podle této knihy byl natočen také stejnojmenný film s rokem výroby 2001 a vznikl v Polsku.

Můj názor:
celé čtyři roky, po které jsem si postupně vybírala knihy do maturitního seznamu, jsem se snažila vyhýbat se slaďoučkým a romantickým zápletkám alá Romeo a Julie, Petr a Lucie a podobně.
Jako první jsem viděla film a nepřišlo mi to moc sladké, právě celkem naopak. Jenže když jsem se začetla do knihy, narazila jsem na třeba 3stránkové vyznání lásky... Opravdu něco na mě. Tyto pasáže jsem proto raději přeskakovala, protože jinak bych knihu snad ani nedočetla, nicméně když jsem se po přečtení knihy znovu podívala na film, zjistila jsem, že film je jakoby poskládán ze střípků knihy. K mému potěšení nebylo ani o drama nebo napětí nouze. Je ale třeba počítat také s tím, že jde hlavně o tématiku zabývající se křesťanstvím a to málem tak, že by toto dílo měli rozdávat jako lákadlo, namísto Bible. Já vím, zlehčuji to, ale občas mi to tak připadalo. Proto, moji milí zarytí ateisté, NEČTĚTE tuhle knihu, není to nic pro vás.
Jinak ji mohu doporučit komukoli, kdo vyhledává historické romány, tématiku antického Říma, silnou milostnou zápletku, nebo chce jen zabít trochu času. Vydání, které jsem měla v ruce mělo nějakých 350 - 370 stran, patří tedy k těm delším knihám, ale když budete přeskakovat pasáže o tom, jak moc Lygii Vinicius miluje a jak zase ona jeho, zkrátíte si četbu tak na polovic a to už se během večera zmáknout dá. ;)

Příjemné čtení přeje
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kika Kika | E-mail | Web | 25. srpna 2014 v 13:33 | Reagovat

jsem ateista, a tu knihu jsem milovala a doporučuju každému. Skvěle se četla! Je to taková ta kniha, u které si pamatuju jak voněla, když jsem ji četla... ;)

2 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | E-mail | Web | 25. srpna 2014 v 16:03 | Reagovat

[1]: Jistě, myslela jsem to nadneseně, i mě se kniha dobře četla, jen byla občas tak nějak delší, než bych potřebovala :). Jinak ale děkuji za komentář ;).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama