Kůň v historii rituálů a magie

18. července 2014 v 15:50 |  Kůň v historii
RITUÁLY A MAGIE

To, že je v Indii kráva posvátným zvířetem je poměrně známá věc. Méně už se ví, že jsou tam uctíváni i koně. V dávných dobách bylo uctívání koně mnohem rozšířenější, ale pro samotná zvířata to většinou neznamenalo nic dobrého.

Indie
Indický rituál spojen s královskou mocí je asi nejstarším a zřejmě také nejdelším - trval celý rok.
Když na trůn usedl nový král, vítězný hřebec ze závodů musel podstoupit několik dílčích procedur, jako je například koupání v tůni (to ještě není až tak zlé) a pak koně vypustili, v doprovodu sta kastrovaných nebo zestárlých koní a sta mužů, ať jde, kam chce. Těch sto mužů tu bylo proto, aby hřebci zabránili v ponoření do vody a v páření s kobylami.
Po skončení doby, kdy se hřebec a jeho "stádo" toulali, začal třídenní rituál v paláci. Král se vezl před poddanými ve voze taženém obětním hřebcem a třemi dalšími koňmi, 3 hlavní královy manželky hřebce vyzdobily a zvíře bylo následně uvázáno k obětnímu kůlu a uškrceno. Po usmrcení hřebce došlo ještě k symbolickému spojení s hlavní manželkou krále, koně následně rozřezali a pokračovalo se v dalších krvavých obětecch.

Irsko
Další rituál, který souvisí s královskou korunou a do jisté míry připomíná indický rituál ašvamédha, pochází ze země čtyřlístku pro štěstí a skřítků.
Prý tam žil jakýsi kmen, ve kterém se konaly (podle Giralda Cambrensise, 12. století) mimořádně barbarské rituály. Po tom, co se shromáždil lid kmene, přivedli bílou kobylu. Muž, který se měl stát králem, se veřejně dopustil sodomie, následně kobylu zabili, po kouscích naházeli do vody a připravili vývar, ve kterém se král okoupal, najedl se masa a napil se vývaru, ve kterém se koupal. Tak stvrdil svou vládu.

Řecko
Ano, i tak vyspělá civilizace, jako byla ta antická, měla své krvavé rituály, v nichž hlavní roli hrál kůň. Dělo se tak při obětině bohu moře Poseidonovi, kdy koně utopili (například zahnáním do moře).

Řím
V říjnu se ve velkém a slavném Římě konaly oslavy svátku koní October eguus. V dostihu na Martově poli byl vybrán obětní hřebec - kůň zapřažený vpravo ve vítězném spřežení. Toho propíchli kopím a obětovali bohu Martovi. O odřezanou hlavu zápolil lid, ocas odnesli do Regia, aby tam krví pomazali krb.

Slované
Slované (a tedy vlastně i Češi) používali koně jako orákulum, jako prostředek k věštění. Koňské hlavy se také vkládaly do hradeb a opevnění, aby byly silnější a aby chránily před nepřáteli. Ještě do 19. století se koňská hlava ukládala do základů budov.
Hřebec, který byl používán k věštění měl asi nejdelší životnost ze zatím uvedených případů. Nečekala ho žádná krutá smrt, měl pouze překračovat konstrukci z kopí. Podle toho, kterou nohu zvedl jako první se rozhodovalo. Pravá noha byla příznivá, levá naopak.

Někdy v 5. století našeho letopočtu však vznikl zvyk pochovávat koně spolu s lidmi. Na Velké Moravě už tehdy zavládlo křesťanství, které obětování zvířat a podobné rituály nepřipouštělo (do hrobu se vkládaly pouze atributy, jako ostruhy), ale například maďarské kmeny pohřbívaly do hrobu jezdce koně, speciálně k tomu určeného: bílého hřebce ve výtečné kondici, kterého nejdříve umyli v kobylím mléce a bodnutím do hrudi ho zabili (nechali ho vykrvácet). Stáhli zvíře z kůže, kterou vycpali trávou, vložili kousky některých orgánů, zašili a pověsili na kůly orientované východním směrem.

Po příchodu křesťanství tento rituál sice nevymizel, ale byl nahrazen přijatelným kompromisem (a to po celé Evropě, i u nás): koně, kteří měli být obětováni, byli místo usmrcení darováni církvi.

Jak vidno, začátek společného soužití koní a lidí byl dost drastický. Nicméně například Mongolové milovali své koně snad více, než své ženy a bylo to poznat. Také lidé z předního východu měli velký vztah ke koním a to ne jako k jídlu nebo jako k obětině, takže zase taková katastrofa celosvětového formátu to také není.

S přáním hezkého dne,
Prakticky-nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama