Vlastimil Vondruška - Přemyslovská epopej

17. června 2014 v 7:18 |  Literatura
Velký král Přemysl I. Otakar

Obvykle moc nedávám na nové knihy, které se najednou objeví a jsou jich plná knihkupectví, jenže v průběhu (naštěstí již zdárně ukončeného) středoškolského studia jsem v sobě objevila vášeň pro historii (z dějepisu jsem také zkládala dobrovolnou, pátou, maturitní zkoušku). Mezi řečí s vyučující došla řeč na tuto ságu a když jsem procházela kolem výlohy obchodu, nedalo mi to...

A udělala jsem velmi dobře. Je to kniha sice hrubá, ale to je zrovna v tomto případě pouze plus. Z knihkupectví jsem odcházela o bezmála 500 Kč lehčí, přesto toho ani rok poté nelituji. Dokonce už mám v poličce druhý díl a na další si brousím peněženku.


Vlastimil Vondruška (*1955)
- Po absolvování filozofické fakulty Univerzity Karlovy působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu.
- V té době publikoval více než 50 vědeckých studií z dějin hmotné kultury a několik odborných knih.
- V soušasné době žije nedaleko Bezdězu a věnuje se výhradně literatuře a historické publicistice.
- Dosud vydal 25 historických románů pro dospělé a 2 pro mládež, satirický román o současné politice a několik populárně-naučných knih (např. Život ve staletích).
- Je autorem 2 divadelních her a filmu Jménem krále (v hl. roli Karel Roden), který vznikl podle románu Vražda v ambitu.
- Podle románů Dýka s hadem a Záhada zlaté štoly byly natočeny rozhlasové hry.
- Již 5x obdržel Cenu čtenářů nakladatelství MOBA, dále získal Zlatou stuhu IBBY a cenu knihovníků SUK.

Děj:
- Odehrává se od roku 1173, kdy umírá český král Vladislav II. a mladý Přemysl spolu se svým mladším bratrem a matkou Juditou musejí opustit Prahu, až do roku 1205, kdy se Přemyslově druhé manželce narodí syn Václav.
- Kniha barvitě popisuje události mezi těmito lety, politické tahanice a vyjednávání, války, boje, ale také soukromý život u dvora. Nabízí mnohem více, než můžete slyšet ve školních lavicích nebo na přednáškách, ale pochopitelně je třeba brát vše tak trochu s nadhledem, protože nikdo nemůže s určitostí říct, jak spolu tenkrát lidé mluvili, o čem si povídali a podobně. Nicméně dílo staví na faktech, kterými je čtenář doslova zaplaven a to bez toho, že by ho kniha unavovala.
- V průběhu děje se Přemysl několikrát do Prahy vrací a několikrát je znovu vyhnán. Jak všichni víme, dříve, či později se stává českým králem, tím ale problémy vyřešeny rozhodně nejsou...

Co se týče mého názoru, byla jsem z knihy unešena a čím dále jsem se dostávala, tím rychleji jsem četla. Nicméně jde o historickou literaturu a tak nejde o dílo, které by padlo každému. Předpokládám, že v knihovnách o Přemyslovskou epopej zrovna nezakopnete a tak bych ji doporučila spíše historickým nadšencům, kteří budou ochotní něco investovat. Platí ale, že při četbě kniha zvedá nacionalismus, nebo také odpor k nynějšímu vedení státu, jelikož v tomto díle vidíte, jak velkou roli hrálo české království v evropské politice, jak velký král nám vládl a jaký strach měli nepřátelé z českých rytířů. Moc se mi taky líbí, že na konci knihy je praktický přehled historických osobností, které se v knize objevují.

Četbě zdar,
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama