Umberto Eco - Jméno růže

16. června 2014 v 22:37 |  Literatura
Umberto Eco (*1932)
- Italský filozof, literární vědec, profesor sémiotiky (= nauka o znacích a symbolech), odborník na masovou komunikaci, romanopisec.
- Studoval práva, ale studium nedokončil. Začal studovat středověkou filozofii, především se zajímal o Tomáše Akvinského.
- Celý život pracoval pro italskou televizi a publikoval vědecké práce.
- Je propagátorem koncepce otevřeného díla, což znamená, že kniha má více správných interpretací.
- Sleduje politiku a vtipně ji komentuje v novinách, vydává knihy, nejnověji Pražský hřbitov.
- Je držitelem mnoha ocenění.

Zařazením patří do postmoderny. Tento pojem byl původně používán pouze ve vztaku k architektuře a k literatuře se dostal až později. Jde o přirozený protest proti moderně a avantgardě. Uplatňuje se dvojí úroveň estetického vnímání (kniha uspokojí jak náročného, tak nenáročného čtenáře). Spojují se zcela odlišné styly a žánry, sklon k mystifikaci (má za cíl zmást čtenáře). Jak bylo zmíněno již výše, díla mají větší množství možných výkladů.

Jméno růže

Hlavním tématem knihy je náboženská a středověká politika, teologie, filozofie, život a myšlení duchovních.
Děj:
- Odehrává se ve středověké Itálii.
- V klášteře se dějí podivné vraždy a ty musí být co nejrychleji vyřešeny. Tímto úkolem byl pověřen Vilém z Baskervillu. Je bývalým inkvizitorem a postupně odhaluje tajemství kláštera.
- Pomáhá mu novic Adso z Melku, který je vlastně vypravěčem celého příběhu.
Více děje nebudu prozrazovat, protože bych možné zájemce připravila o vcelku napínavé čtení.

Důležité je sledovat symboly, které se v knize hojně objevují. Pokud nejste znalci, nikdy neodhalíte všechny, ale zde je aspoň to, co jsem našla já:
1. Hned ve jméně knihy je uschován symbol - růže. Jde o jeden z nejstarších křesťanských symbolů a v průběhu knihy se objevuje ještě několikrát (dále jsem narazila ještě na lilii, ale jelikož jsem laik, neodvažuji se to dále rozvádět).
2. Nalezneme zde jasný odkaz na psa baskervillského - Vilém z Baskervillu.
3. Vilém také svými postupy a dedukcemi připomíná Sherlocka Holmese.
4. Jedním z nejpoužívanějších symbolů je labyrint (který představuje knihovna).
5. Požár knihovny na konci knihy je symbolem, který vyjadřuje blížící se konec středověku.

Symbolů je v knize jistě ještě mnohem více, než jsem zde vypsala, nicméně jsou tak dobře schovány, že je zbytečné snažit se najít všechny.

Můj názor:
Kniha není zase tak hrubá, ale je nabitá informacemi a člověk prakticky nemá čas na to, aby se u četby nudil. Text je sytě prokládán latinskými frázemi a citacemi, které je třeba přeložit za pomoci rejstříku v zadní části knihy, což lehce rozrušovalo mou pozornost, ale ve výsledku se to nijak neprojevilo. Mnoho lidí odradí pověst knihy, jakožto velmi náročné literatury. Já si ale myslím, že stojí za to zkusit se do ní začíst, protože tak překvapivý konec, jako v této knize, jsem ještě nikde neviděla a ani nečetla. Další výhodou je to, že má více konců, za které můžete zatáhnout, jinými slovy, nemusíte se zabývat filozofickými částmi a mít při ruce ještě Bibli, abyste opravdu porozuměli všemu, co kniha nabízí. Pokud si z příběhu chcete vzít i tyto pasáže, nic a nikdo vám bránit nebude. Pokud se rozhodnete číst toto dílo jako detektivku, také dobře, příběh tím kouzlo neztrácí.
Vřele knihu doporučuji čtenářům milujícím záhady, obrovské zvraty, detektivky, filozofii a historickou literaturu. To vše může kniha nabídnout.

Příjemnou zábavu přeje
Prakticky-nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 D. V. Spudil D. V. Spudil | E-mail | Web | 16. června 2014 v 22:56 | Reagovat

Lilie je symbol čistoty - nejvíc spojován s pannou Marií a jejím neposkvrněným početím.
Díky za povedený článek... pomalu začínám uvažovat o tom, že si to přeci jen možná někdy přečtu.... i když vážně spíš za dlouho :D
Měj se
D. V. S.

2 prakticky-neprakticky prakticky-neprakticky | 17. června 2014 v 6:43 | Reagovat

Jméno růže opravdu stojí za pokus :). Hlavní je přejít lehce zdlouhavý začátek a pak už to jde. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama