Rozvozový den

24. června 2014 v 20:10 |  Postřehy odjinud
Zdravím všechny odvážlivce, kteří se rozhodli přečíst si tento text.
Mnozí by možná ani nevěřili tomu, v jakém stavu jsou některé pozemní komunikace a kam všude je možné zajet s velkou dodávkou (renault master). Já jsem to dnes zažila na vlastní kůži - nevycházela jsem z úžasu.

Na rozvoz kominického materiálu se, chtě nechtě, vyráží brzy. Velmi brzy. Vstává se běžně za rozbřesku (ano, i nyní, kdy Slunce vychází někdy okolo čtvrté ráno), s plně naloženým autem se neohrožení řidiči vydávají na svůj okruh, vedle sebe rozpis příjezdů k jednotlivým zákazníkům. Mnohdy ani netuší, jakým zkouškám budou jejich nervy a řidičské umění čelit.

Dokud trasa ukazovaná na displeji GPS vede městy, je vše v nejlepším pořádku. Prvním varovným signálem je, že vjíždíte mezi pole a lesy. To už si člověk říká, kam ho to zase cesta vede... Jakmile se u krajnice objeví upozornění na komunikaci v havarijním stavu, nebo že se v zimě neudržuje, divný pocit se mění v jistotu, že tato cesta bude jedna z těch nezapomenutelných. Docela často se stává, že jedete povolenou rychlostí (například 80 km/h po silnici, kde je povoleno 90km/h) a najednou nejedete, ale letíte vzduchem, protože silnice je v jednom místě o bezmála 20 - 25 cm propadlá! Řeknu vám, letící, plně naložená dodávka, to je maso. Jsem opravdu ráda, že jsem vždy v roli spolujezdce a nemusím tyhle trasy absolvovat za volantem. Řidičům dodávek firmy Lekon komínové systémy, s. r. o. (i všem ostatním statečným) je třeba smeknout. Ti totiž projedou jakýmkoli terénem a to v jakémkoli prostředí. Polem nepolem, lesem i pralesem. Z rovnováhy je nevyvedou děravé silnice, namrzlé krajnice, couvání v zimě z neudržované cesty plné ledu (z kopce) ani kuriozity, které je možné během cesty vidět.

Jako příklad posledně jmenovaného mi velmi dobře poslouží dnešní zážitek: cesta nás zavedla na Slovensko a kousek za hranicemi jsme projížděli jednou malou, krásnou vesničkou. Jeden domeček hezčí, než druhý, jedna kupa bordelu větší, než druhá... no a najednou se před námi vynořila podomácku opravovaná anténa. Podpíral ji smeták! jeho štětinky zřejmě chytají lepší signál. Inu, Slovensko a zdejší kutilové (neříkám, že by snad byli Češi lepší). Co dodat?

A kdyby se během cesty nestalo nic z výše zmíněného, je téměř jisté, že narazíte na plno semaforů, které budou mít, jako na truc, všechny červenou, popřípadě z pole před vámi zrovna vyjede traktor a vy ho nebudete mít kudy předjet a ten ignorant se vám neuhne, ani kdyby měl kam! Za jedním takovým jsme dnes také zůstali a spolu s námi se za traktorem a jeho otrlým řidičem vlekla obrovitá kolona... Díky tomuto a mnoha dalším věcem jsou cesty rozvozových dodávek úžasným výletem (často celodenním, když počítám i přípravu svačin na celý den, tak jedno a půl denním) plným nečekaných situací, vtipných, i vážných.

S přáním pouze vydařených cest,
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama