John Ronald Reuel Tolkien - Hobit

21. června 2014 v 10:38 |  Literatura
Aneb cesta tam a zase zpátky


Jedna dobrá zpráva pro školou pivinné milovníky fantasy: tato kniha (stejně, jako Pán prstenů) patří do seznamu povinné četby. Četla jsem jak tuto knihu, tak všechny tři díly Pána prstenů a v poličce mi leží i Silmarillion. Je třeba ale upozornit na jednu věc - pozor na film! Je sice hodně povedený a budí dojem, že je natočený úplně podle knihy, jako tomu téměř bylo i u Pána prstenů, ale není tomu tak. Pokud nechcete ztratit požitek z filmu, nečtěte knihu, počkejte si do letošního prosince na poslední díl filmu a až potom sáhněte po papírové verzi. Já byla totiž z filmu dost zklamaná...

John Ronald Reuel Tolkien (1892 - 1973)
- Narodil se na území dnešní Jihoafrické republiky.
- Je to anglický spisovatel, filolog (nauka, která studuje jazyk spolu s literaturou v něm psanou a s kulturním a historickým kontextem), univerzitní profesor, zakladatel žánru fantasy.
- Spolu s nejbližším přítelem C. S. Lewisem (autor knižní ságy Narnie) byl členem literárního diskusního klubu Inklings.
- v roce 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria.
- Jazykověděc a znalec staré angličtiny a staré severštiny (mimo jiné).
- Absolvent Oxfordské univerzity.
- Během 1. světové války bojoval v zákopech.
- Pro pobavení svých dětí vymýšlel pohádky, které sám ilustroval.
- Jedno z jeho nejslavnějších děl - Hobit (1937) - vzniklo úplně náhodou, když opravoval seminární práce na narazil na prázdnou stranu, ze které měl takovou radost (že nemusí nic opravovat), že tam napsal: V jedné podzemní noře žil malý hobit.
- Strávil celý život vytvářením svého fantastického světa Středozemě, jeho historie, mytologie a jazyků všech ras (i s plně funkční gramatikou a písmem).
- Své ženě i sobě dal elfská jména (Lúthien a Beren) a jejich příběh lásky zakomponoval do osudů Středozemě.
- Tato elfská jména mají i na náhrobcích.

Děj:
- Hobit jménem Bilbo Pytlík se spolu s trpaslíky vydává na dobrodružnou pouť k Osamělé hoře, aby tam získali zpět trůn a zemi trpaslíků.
- Během cesty zažijí mnohá dobrodružství a nebezpečí, jako například setkání se zlobry, s rasou velikých orlů, elfské zajetí a boj s pavouky v Temném hvozdu.
- K Osamělé hoře se dostanou ale vzbudí draka Šmaka, který jim horu a poklad v ní ukrytý nehodlá dát bez boje.
- Bilbo se také setkává s Glumem, jehož prsten vezme (aniž by zpočátku věděl, že prsten patří Glumovi) a za pomocí hádankové hry se dostane z bludiště skalních jeskyň, obývané skřety.
- Drak je nakonec zabit, ale před Osamělou horou se strhne veliká bitva, při níž zemřou trpasličí bratři Fili a Kili a také princ trpaslíků Thorin Pavéza, který je pak v Osamělé hoře pohřben.

Můj názor:
Jak už jsem zmiňovala výše, je lepší nejdříve vidět film a až potom číst knihu. Já jsem to udělala opačně a věřte mi, byla to chyba. Filmaři si mnohdy přidali postavy i situace, které tam neměly vůbec co dělat (kupříkladu Legolas, nebo trpaslík zamilovaný do elfky). Také drak byl v knize líčen jinak, ale klobouk dolů, ten se filmařům opravdu povedl a drobné nedostatky v tomto případě házím za hlavu. Hobit je kniha poměrně krátká a tak po ní mohou s klidem sáhnout i ti, kteří nemají rádi tlusté knihy. Jedno poslední upozornění nakonec: některým vadí, že je toto dílo místy psáno, jako pro děti, ale uvědomíme-li si, že Tolkien vymýšlel Hobita jako pohádku, je to pochopitelné. Velmi také oceňuji, že svět, ve kterém se příběh odehrává, nemá s naším světem vůbec nic společného, narozdíl od Harryho Pottera, nebo Narnie, kde se reálný a kouzelný svět prolínají.
Text se čte velice dobře a tak dílo doporučuju jakémukoli fandovi fatasy.

Literatuře zdar, fantasy zvláště,
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama