Frank Westerman - Zvíře, nadzvíře

17. června 2014 v 10:27 |  Literatura
Tragédie dvacátého století v osudech koně - lipicána

Znovu jde o knihu, která není v seznamu povinné četby. Tuhle knihu jsem si koupila kvůli zvědavosti, ale zároveň proto, že se mi hodila k ročníkové práci. Je to kniha o koních, což ale neznamená klasické klišé s mladou holkou, která miluje koně, zamiluje se do kluka odvedle a následuje šňůra blbých situací. Tohle je trochu z jiného soudku. Tento počin vznikl v roce 2012, dostal hodnocení 80% a historikové mu neměli co vytknout.


Frank Westerman (*1964)
- Studoval tropickou agronomii na zemědělské univerzitě ve Wageningenu.
- Od roku 1992 působil jako korespondent deníku de Volkskrant v Bělehradě. Své zkušenosti zpracoval v knižní prvotině Most přes Taru (1994).
- V roce 1995 se mu podařilo proniknout do enklávy Srebrenica, o čemž napsal knihu Nejčernější scénář.
- Rovněž strávil několik let jako novinář v Moskvě a výsledkem tohoto pobytu je kniha Inženýři duší (2002), v níž analyzuje stalinismus.
- Zatím největší úspěch zaznamenala kniha El Negro, v níž se zamýšlí nad kořeny rasismu a evropského pocitu nadřazenosti, jak se projevuje při poskytování tzv. rozvojové pomoci. Za tuto knihu obdržel významnou cenu Zlatá sova, vlámskou literární cenu knihkupců.
- V knize Ararat (2007), která byla přeložena do 15 jazyků a v roce 2010 přinesla autorovi nominaci na cenu Ryszarda Kapuścińského, řeší svůj vztah k víře a cestu od přísně protestantské výchovy v rodině k hledání vlastního postoje.

Děj:
- Příběh vypráví muž (už to by mohlo někoho kopnout, že v knize o koních je hlavním hrdinou chlap).
- Ten jako malý přišel do kontaktu s lipicány, bílými (vyjímečně černými) koňmi, nejčastěji předváděnými ve Vídni v Zimní jízdárně (Španělská jezdecká škola).
- Později se rozhodl jít zpět po rodokmenu hřebce jménem Conversano Primula. Zároveň s jeho pátráním po předcích Primuly vypráví příběh plemene, od jeho založení po současnost.
- Dozvídáme se, proč byl hřebčín založen zrovna v Lipici (Slovinsko) a co má s lipicány společeného chlouba ČR - Starokladrubský kůň.
- Jak ovlivnily tyto šlechtice koňské říše události v Evropě, jako Napoleonovo tažení, 1. a 2. světová válka a další? To vše a ještě něco navíc se dozvíte v této knize.

Hodnocení
Oproti dvěma předešlým je kniha mnohem tenší (a taky byla levnější), na kvalitě jí to však nijak neubralo. Jen neušpinit bílý přebal je celkem kumšt. Čte se to velice dobře a to jak lidem od koní, tak těm, které koně zase tak nezajímají. Vyprávění je ich-formou. Začátek je lehce kostrbatý, ale jakmile se člověk dostane trochu dál, vše začne dávat smysl. Některé pasáže jsou trošku drsnější a někteří (hlavně ti, co si nejdříve přečtou poslední stránku a až pak zbytek knihy) jsou právě koncem dost zaraženi. Mé doporučení patří milovníkům koní a historie.

Kniha mne stála nějakých 300 Kč, to je také plus Mrkající.
S pozdravem,
Prakticky - nepraktická
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama